Yöntemleri pes dedirtti: Çalışıyormuş gibi yapan onlarca kişi işten kovuldu…

Wells Fargo, gerçek işlerini yapmak yerine bazı teknolojileri kullanarak sahte klavye yazımı veya mouse hareketi yaratan bir grup çalışanını işten çıkardı.

Çalışanların tamamının bankanın yatırım ve varlık yönetimi bölümlerinde çalıştığı görüldü. Birçoğu nispeten yeni işe alınmış ve son iki yılda bankaya katılmış kişilerdi, ancak en az biri bankada yedi yıldan fazla süredir çalışıyordu.

ŞİRKET TÖLERANS GÖSTERMEDİ

Wells Fargo yaptığı açıklamada, çalışanları en yüksek standartlarda tuttuğunu ve etik olmayan davranışlara tolerans göstermediğini söyledi. Düzenleyici başvurularda çalışanların hangi teknikleri kullandığı veya bunların ofis veya ev bilgisayarlarını kapsayıp kapsamadığı belirtilmedi. 

Bloomberg’in haberine göre Wells Fargo, çoğu çalışanı için hibrit çalışmayı benimseyen ve onların haftada yalnızca üç gün ofiste olmalarını gerektiren bankalardan biriydi. Bankalar, Covid-19’un uzaktan çalışma ihtiyacını yaratmasının ardından çalışanları ofise geri çağıran ilk işverenler arasında yer aldı.

Yine de iş gücü danışmanı Scoop tarafından bu yılın başlarında yapılan bir anket, büyük finans şirketlerinin yüzde 82’sinin hibrit çalışma düzenlemelerini sürdürdüğünü ortaya çıkardı.

‘OFİSE DÖN’ BASKISI

Son altı ayda bazı büyük bankalar ya çalışalara ofise daha sık dönmeleri konusunda baskı yaptı ya da işçilerin işyeri kurallarına uymasını sağlamak için çabalarını artırdı.

Bu yılın başlarında Bank of America, çalışanlarına “eğitim mektupları” göndererek onları her hafta asgari sayıda gün çalışmaya uymamaları nedeniyle disiplin cezası konusunda uyardı.

Goldman Sachs, bu yılın başlarında kıdemsiz çalışanlara, geç saatlere kadar çalışıyor olsalar bile evden çalışırken artık yemek masrafı yapamayacaklarını veya başka bir şekilde ofiste yemek yemeye hak kazanabileceklerini söylemişti.

Geçen ayın sonlarında Barclays ve Citigroup yüzlerce çalışanına bu aydan itibaren haftanın beş günü ofiste olmaları gerektiğini söyledi. Her iki banka da Finra’nın düzenlemelerinde uzaktan çalışan tutmayı zorlaştıracak son değişikliklere tepki gösterdiklerini söyledi.

KAYNAK: BLOOMBERG | OKSİJEN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx