SGK Açıkladı: Bunu Yapmayan Emekliler Promosyon Alamayacak!

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yapılan yüzde 25,73’lük zamla birlikte, kök maaşı 8 bin TL’nin altında olanlar 10 bin TL’ye kadar maaş alacaklarını öğrendi. Bu zam sonrasında, kamu ve özel bankalar da emeklilere sundukları promosyon ödemelerini güncelledi.

Milyonlarca emekli, güncel promosyon ödemelerini sorgularken, SGK uzmanlarından önemli uyarı geldi. Belirtilen adımları yerine getirmeyen emekliler promosyon hakkını kaybedebilirler. İşte detaylar:

En düşük emekli maaşı artık 10 bin TL’yi geçtiği için bankalar promosyon ödemelerini güncelledi. Şu anda, emeklilere 10 bin ila 15 bin TL arasında promosyon ödemeleri yapılıyor. Bu güncelleme sonrasında birçok kişi, ”Zamlı promosyon ödemeleri nasıl alınır?” sorusunu araştırmaya başladı ve beklenen açıklama geldi.

SGK, emeklilerin promosyon ödemelerinden yararlanabilmesi için belirli işlemleri yapmaları gerektiğini vurguladı. Bu işlemleri yapmayan emekliler promosyon ödemelerinden mahrum kalabilirler. Promosyon almak isteyen emeklilerin ilk olarak seçtikleri bankaya beyanda bulunmaları gerekiyor. Bu adımı atlamayan emekliler, güncel promosyon ödemelerinden faydalanabilecekler.

SGK’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: ”Emekli aylığı alan vatandaşlar için promosyon ödemeleri, kamu bankalarında yaklaşık olarak iki kat artırıldı ve 8 bin ile 12 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Ayrıca, SGK’dan ölüm aylığı alan 3,3 milyon vatandaş, başvurdukları takdirde kamu bankalarından 5 bin TL promosyon ödemesi alabilirler. Emeklilerimiz ve hak sahiplerinin promosyon ödemelerinden yararlanabilmesi için bankalara başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Kamu bankaları, emeklilerin promosyon ödemelerini otomatik olarak güncellemediklerinden, emeklilerin ilgili şubelere giderek güncelleme başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca, mevcut bankadan promosyon ek zam istemeyen ve başka bir bankayı tercih eden emekliler, sözleşme süresinin sonunda e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirler. e-Devlet üzerindeki banka tercihi bölümünden istedikleri bankayı seçmeleri yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx