Sabah yazarı Övür: Kulislerde bu dönemde Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nde de köklü bir değişim bekleniyor

Sabah yazarı Mahmut Övür, “Kulislerde bu dönemde Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nde de köklü bir değişim bekleniyor. Türkiye’de “başkanlık” sistemine geçilerek bir devrim yapıldığı, ancak Külliye’de oluşan kurullar ve ofisler ile bürokrasi arasında istenilen bağın kurulamadığı, bürokrasinin de kafasının karışık olduğu konuşuluyor.” ifadelerini kullandı. 

Övür bugün yeni kabineye ve yeni yasama dönemine ilişkin kaleme aldığı yazıda, “Eski Bakan Mehmet Şimşek ve yeni ekibinden o kadar söz edildi ki, herhalde bu durum değişmeyecek ve ekonomide önemli bir görev üstlenecekler. Ancak şu tespit de yapılıyor: Ekonomide de bir denge siyaseti izlenecek ve bu siyasete denk düşen melez bir ekonomik model devreye girecek.” dedi. 

Bir bürokratın “Kurumlar arasında bağ kurulamadığı için Başkan Erdoğan’ın üzerindeki yük alınmadı. Bu dönem bu açıdan yeni bir fırsat sunuyor.” dediğini aktaran Övür, “Bir önceki kabinede yer alan birçok bakanın bu dönemde Meclis’te bulunmaları, tecrübelerini ve bilgi birikimlerini Meclis’e aktarmaları da uzun zamandır Meclis’e yönelik eleştirileri azaltacağı gibi yeni Anayasa yapma ihtimalini de artırıyor, daha doğrusu yapılabilir kılıyor. Bunun bir yolu da AK Parti ve Cumhur İttifakı cephesinde yaşanan motivasyonun muhalefet partilerine de aktarılmasından geçiyor. CHP pek umut vermiyor ama diğer muhalefet partileri böyle bir el uzatılırsa kaçırmamalı.” görüşünü aktardı. 

TIKLAYIN | Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabinesini açıkladı

TIKLAYIN | Dışişleri’nde ilk MİT Başkanı: Hakan Fidan kimdir?

TIKLAYIN | Ekonominin başına geçen Mehmet Şimşek kimdir, nerelerde görev aldı?

TIKLAYIN | Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Göreve Başlama Töreni”nde “barış ve kardeşlik” mesajı verdi: Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’nin bir büyük kucaklaşmaya ihtiyacı var

TIKLAYIN | Erdoğan İçişleri’ni Soylu’nun altından çekti, ekonomide Şimşek atamaları bekleniyor, teknokrat ağırlıklı kabinenin şifreleri

TIKLAYIN | Kim kimdir; Erdoğan’ın yeni kabinesinde yer alan isimler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx