Erdoğan’ın komisyon teklifi dünya basınında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile bir görüşme gerçekleştirdi.

KOMİSYON TEKLİFİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Kahovka Barajı’nda yaşanan patlamaya ilişkin detaylı araştırma için savaşan taraflardan uzmanların, Birleşmiş Milletler ve Türkiye dahil uluslararası toplumun katılımıyla bir komisyon kurulabileceğini ifade etti.

Türkiye olarak bu minvalde ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl koridorunda olduğu gibi bir müzakere yönteminin izlenebileceğini de dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çatışmalar uzadıkça her gün yaşanan insani kayıpların önünü almanın da mümkün olmayacağını, bu nedenle müzakerelere dönüş fikrinin hakim kılınması gerektiğini vurgulayarak, adil barışın tesisine dair gayretlerini kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti.

BARAJ YIKILDI BM ACİL DURUM UYARISI VERDİ

Ukrayna’nın güneyinde Rusya kontrolündeki Herson bölgesinde dev bir baraj tahrip edildi ve sular serbest kaldı.

Ukrayna ordusu ve NATO, Rusya’yı ‘barajı havaya uçurmakla’ suçladı. Kremlin ise olaydan Ukrayna yönetimini sorumlu tuttu.

ERDOĞAN’IN TEKLİFİ DÜNYA BASININDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Erdoğan, görüşmede, patlamaya ilişkin, kapsamlı bir soruşturmanın hiçbir şüpheyle mahal vermeyecek şekilde gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Bu doğrultuda Rus ve Ukraynalı uzmanların, Birleşmiş Milletler’in ve Türkiye dahil uluslararası toplumun katılımıyla bir komisyon kurulabileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu bağlamda Türkiye olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Reuters “Erdoğan, Zelenskiy komisyonunun baraj çöküşünü inceleyebileceğini söyledi” başlığı ile duyurduğu haberinde “Erdoğan’ın ofisinden yapılan açıklamada, Erdoğan’ın Zelenskiy’e Karadeniz tahıl koridoruna benzer bir müzakere yönteminin baraj sorununu çözmek için izlenebileceğini söylediği belirtildi.” ifadeleri kullanıldı.Al Monitor bu gelişmeyi ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Zelenskyy’yi aradı, Ukrayna baraj krizinde arabuluculuk teklif etti’ başlığı ile okurlarına duyurdu.

Haberde ‘Göreve başladıktan sonra yaptığı ilk uluslararası telefon görüşmelerinde Erdoğan, ülkesinin Moskova ile Kiev arasındaki arabuluculuk rolünü genişletmeye çalıştı’ ifadelerine yer verildi.

İngiliz Guardian gazetesi ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çarşamba günü Putin’e yaptığı telefon görüşmesinde barajın yıkılmasıyla ilgili kapsamlı bir soruşturma yapılması gerektiğini söyledi’ dedi.

İsrail merkezli The Jerusalem Post, Erdoğan’ın iki liderle de görüştüğünün altını çizdi ve Erdoğan’ın ‘komisyon kurulsun’ teklifi sunduğunu aktardı.

Al Arabiya ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ukraynalı mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesinde barajın yıkılmasını soruşturmak için uluslararası bir komisyon kurulmasını önerdi’ dedi.

UKRAYNA VE RUSYA İLE İLİŞKİLERİ İYİ OLAN TEK NATO ÜLKESİ

Haberde Türkiye’nin hem Ukrayna hem de Rusya ile iyi ilişkileri olan tek NATO üyesi ülke olduğunun altı çizildi.

Japon NHK ‘Türkiye Cumhurbaşkanı, komisyonun Ukrayna baraj yıkımını soruşturması gerektiğini söyledi’ başlığını attığı haberinde şu ifadeye yer verdi;

‘Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’nın güneyindeki bir hidroelektrik santralinin yıkılmasıyla ilgili kapsamlı bir soruşturma çağrısında bulundu.’

The Times of Israel ‘Erdoğan, Zelenski’ye baraj yıkımı için uluslararası soruşturma açılması gerektiğini söyledi’ başlığını attı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir