Azerbaycan’ın bağımsızlığı İstanbul’da kutlandı

Azerbaycan’da, 28 Mayıs 1918’de ilan edilen bağımsızlığın 106’ncı yılı İstanbul’da kutlandı. Azerbaycan’ın İstanbul Başkonsolosu Nermina Mustafayeva ev sahipliğine verilen davete siyaset, sanat ve iş dünyasından çok sayıda kişi katıldı. Etkinlikte konuşan Mustafayeva, “Bağımsızlık günümüzü toprak bütünlüğünü yeniden tamamlamış bir ülke olarak kutluyoruz. Türkiye’ye hem kardeşliği hem de desteği için işten teşekkür ediyorum. Kardeşliğimizin nice yüzyıllar devam edeceğinden eminim” dedi.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bağımsızlık gününe ithaf olunan gece iki ülkenin milli marşlarının söylenmesiyle başladı. Geceye, İstanbul Valisi Davut Gül, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Azerbaycan’ın İstanbul Başkonsolosu Nermina Mustafayeva, diğer ülkelerin konsolosları, siyaset, sanat ve iş dünyasından çok sayıda kişi katıldı.

GÜL: TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN’IN KADERİ VE KEDERİ BİRDİR

Milli marşlarının söylenmesinin ardından açılış konuşmasını yapan İstanbul Valisi Davut Gül, “Türkiye ile Azerbaycan’ın kaderi ve kederi birdir. Geçmişten gelen bu birliktelik inşallah sonsuza kadar da devam edecektir. İki devlet tek millet şiarıyla inanıyorum ki kardeşliğimiz sürecektir. Azerbaycan’ın sevinçleriyle mutlu oluyoruz, ayağı taşa değse millet olarak üzülüyoruz. 106 yıllık bağımsızlık geçmişinde birçok ülkeye örnek olduğunu biliyoruz. Karabağ zaferi içimizdeki yarayı kaldırdı. Bu başarıyı sağlayan şehitlerimize Allahtan rahmet diliyoruz. Bağımsızlık gününüzü kutluyorum” dedi.

MUSTAFAYEVA: 28 MAYIS BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN

Azerbaycan’ın İstanbul Başkonsolosu Nermina Mustafayeva ise “28 Mayıs bizim için çok önemli bir gündür. 106 yıl önce 1918 yılında ilk defa Azerbaycan demokratik cumhuriyeti kuruldu. Tarihi, dini, dili, kültürü baskı altında olmaksızın zor koşullarda yaşayan Azerbaycan halkı kendi özgürlüğünü beyan etti. İslam dünyasında ilk defa demokratik cumhuriyetin Azerbaycan tarafından kurulması bizler için her zaman gurur kaynağı olmuştur” diye konuştu.

MODERN, BAĞIMSIZ VE GÜÇLÜ AZERBAYCAN’IMIZIN TEMELLERİ ATILDI

Mustafayeva, “Azerbaycan halkı eşsiz hizmetleri olan liderini Haydar Aliyev’i iktidara davet etti ve 1993 yılında seçildikten sonra ülkemiz bütün zorlukları üstlendi. Şimdiki modern, bağımsız ve güçlü Azerbaycan’ımızın temelleri atıldı. 2003’ten günümüze Haydar Aliyev’in politikasını devam ettiren Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev, Azerbaycan’ı yeni yüksekliklere taşıdı. Bugün bağımsızlık gününü toprak bütünlüğünü yeniden tamamlamış bir ülke olarak kutluyoruz. Karaman şehitlerimizin kanlarıyla Azerbaycan’ın her karış toprağında bayrağımız dalgalanmaktadır” ifadelerini kullandı.

AZERBAYCAN’I RESMİ OLARAK TANIYAN İLK DEVLET TÜRKİYE’DİR

Türkiye ile dostluk vurusu yapan Mustafayeva, “1918 yılında ve 1991 yılında bağımsızlığını yeniden kazanan Azerbaycan’ı resmi olarak tanıyan ilk devlettir. Asırlara dayanan ve artık destana dönüşmüş dostluğumuz var. Dil, din ve en önemlisi güven temelli samimi ilişkilerle birbirine bağlıyız. Zaman geçtikçe hem halklar hem de liderlerimiz bu ilişkileri güçlendirerek yeni bir seviyeye müttefikliğe taşımıştır. Türkiye’ye hem kardeşliği hem de desteği için işten teşekkür ediyorum. Kardeşliğimizin nice yüzyıllar devam edeceğinden eminim. Azerbaycanlıların bağımsızlık gününü kutluyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından davetliler bu yıl Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın İklim Değişikliği Konferansı’na (COP-29) ev sahipliği yapacak Azerbaycan için hazırlanan sunum izletildi. 80 binin üzerinde kişinin Bakü’de yapılacak konferansa katılması bekleniyor. Daha sonra da Azerbaycan müziği eşliğinde yöresel yemekler yenilerek bu özel gün kutlandı. Etkinlikte Şuşa Grubu, Alagöz Dans Grubu ve sanatçı İrada İbrahimova sahne aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx