Yunanistan: Türkiye, Akkuyu NGS İçin Pazarlık Yapm…

35 sene önde Çernobil’de yaşanan kazanın yıl dönümü sebebiyle mesaj paylaşan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Ankara’nın santral konusunda müzakerede bulunması gerektiğini belirtti.

Mersin’de inşası sürmekte olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) ile sıfır emisyonla çalışan nükleer enerjiye sahip olacak.

Türkiye’nin bölgede güçlenen nükleer enerji alanındaki hamlesi ise Yunanistan’ı rahatsız etmeye devam ediyor.

YUNANİSTAN’IN AKKUYU PANİĞİ

Geçtiğimiz aylarda Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde ”Akkuyu’da nükleer santral inşa etmenin birçok sorunlu neticesini gündeme getirmiş”, santral sebebiyle ”Doğu Akdeniz’de yeni bir ‘Çernobil’ tehlikesinin yaşanabileceğini” iddia etmiştir.

26 Nisan 1986’da Çernobil Nükleer Santrali’nin 4 numaralı reaktöründe meydana gelen kazaya dair Dendias, sosyal medyasından yaptığı paylaşımda bulundu.

TÜRKİYE KOMŞU ÜLKELERLE PAZARLIK YAPMALI

Tarihteki en büyük nükleer kaza olan Çernobil felaketinin, bugün pusuda bekleyen tehlikelerin değişmez bir hatırlatıcısı olduğu görüşünü Yunan bakan, paylaştı.

Ankara’nın nükleer santral için Nikos Dendias, komşu ülkelerle masaya oturması gerektiğini savundu.

Çernobil ile Akkuyu NGS’yi kıyaslamaya çalışan Dendias, ”Daha önce de belirttiğim gibi Türkiye, Akkuyu’da yapım aşamasındaki nükleer santral için komşu ülkelerle pazarlık yapmalı.” diye konuştu. 

TÜRKİYE NÜKLEER SİLAH GELİŞTİRECEK MALZEMELER ELDE EDİYOR

Akkuyu NGS’e dair Yunan medyasında daha önce yer alan bir haberde, Atina’nın senelerdir Türkiye’nin ‘şüpheli’ çabalarına dikkatle baktığı ifade ederek, ”Türkiye, enerji üretimi için nükleer reaktörler yaparak, hem gerekli teknolojik bilgi birikimini hem de nükleer silahların geliştirilmesinde kullanılabilecek malzemelere erişimi elde ediyor.” görüşü savunulmuştu.

”Türkiye, nükleer mühendisleri eğitiyor ve hem sivil hem de askeri kullanım için tasarlanmış fisil madde ve ekipman gibi kaynaklara erişmek istiyor.”

Fisil madde, nükleer mühendislikte nükleer fizyon zinciri reaksiyonunu devam eden madde olarak biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir