Spor yazarları Galatasaray – Adana Demirspor maçını değerlendirdi: Keşke bonservisi alınabilse

Süper Lig ‘in 37. haftasının kapanış maçında Sarı-Kırmızılılar, Adana Demirspor’u ağırladı. 2 maçtır kazanamayan Galatasaray , bu sezon son kez Nef Stadı’nda oynadığı maçta taraftarını üzmedi. Sarı-Kırmızılılar puanını 51 yaptı, Adana Demir ise 52 puanda kaldı. Sarı-kırmızılı takımın performansını spor yazarları köşesinde değerlendirdi. İşte o yazılar…

OSMAN ŞENHER: ALKIŞLAR TARAFTARA / MİLLİYET
Galatasaray taraftarı dün gece yine sahadaydı. Maçtan önce 36 bin taraftar futbolcuları tribüne çağırdılar, “Bizim aşkımız size değil formaya. Bunu böyle bilin” diyerek oyunculara mesaj verdiler.

‘KEŞKE BONSERVİSİ ALINABİLSE’
Evet, ilk golü Galatasaray kiralık gönderdiği Yunus Akgün’ün vuruşuyla yemesine rağmen maçta bölüm bölüm de olsa bütün takım istekli, arzuluydu. Arkadaşları Gomis’i çok rahat topla buluşturdular. O da rakip markaj yapmayınca çok rahat toplara vurdu, goller attı. Kerem “ille gol atayım” diye bencillik yapmadı. Dün gece takımın çok önemli bir parçasıydı. Adana Demirspor’un sağ tarafını bayağı hırpaladı. Gol attı, attırdı ve çok akıllı işler yaptı. Berkan benim de çok eleştirdiğim bir futbolcu; ama şunu unutmamak lazım takımın en öz veri ile çalışan, faydalı olmak isteyen futbolcusu. Dün Pulgar ile beraber iyi işler yaptılar. Orta sahadaki üstünlüğü en azından rakibe kaptırmadılar. Gol vuruşları da yaptı Berkan… Ya rakipten döndü ya da kaleci kurtardı. Dünkü Berkan’a sözüm yok ama bu kadar istekli, arzulu oynamasının birinci sebebi taraftar ikinci sebebi Pulgar… Pulgar kiralık gidecek. Keşke bonservisi alınabilse ancak bunun mümkünatı yok.

‘İNŞALLAH BABEL’İN SÖZLEŞMESİNİ UZATMAZ’
Sağ bek Boey… En çok eleştirdiğim, aksayan futbolculardan bir tanesiydi. O da dün gece yıldızlaştı. Her şeyini ortaya koydu. Hiç durmadı. Bilhassa ofansif anlamda Adana Demirspor defansına bayağı baskı yaptı. Bana sorarsanız “bu sene kaç maç böyle oynadı” diye, aklımda kalan tek maç yok. Gomis’i eleştiriyoruz. Evet ağırlaşmış. Bunu da kabul ediyoruz. Fakat topa vurmasını çok iyi beceriyor. İlk defa geldi geleli bu kadar olumlu gol pasları aldı. O da kalitesini gösterdi. Babel, kendini yırtıyor. Ne kadar doğru bilmiyorum, önümüzdeki sezon da kalmak istiyormuş. Dün gece de iyi futbol oynadı, faydalı oldu. Ama Galatasaray’ın yeni başkanı ve yönetimi inşallah Babel’in sözleşmesini uzatmaz.

‘KULÜPTE YAŞANANLAR ONU KÖTÜ ETKİLEMİŞ’
Halil Dervişoğlu da gidecek. Dün gece takımının en durgun futbolcusuydu. Çocuk bir şeyler yapmak istiyor ama belli ki, kulüpte yaşananlar onu kötü etkilemiş. Adana Demirspor’a gelince… Montella, takımına gerçekten iyi futbol oynatıyor, sistem hocası… Ama Adana Demirsporlu futbolcuların çoğu kafalarında bu sezonu kapamışlar. Galatasaray kadar mücadele etmediler. Sonuçta galibiyeti hak eden İstanbul’un sarı-kırmızılı takımıydı. 

MEHMET DEMİRKOL: 70 DAKİKALIK OYUN / FANATİK
İlk 70 dakika savunma üçgenleri iyi kurulmuş, rakibe rahat pas imkanı vermeyen bir düzen vardı. Van Aanholt-Kerem ikilisinin koridor paylaşımları son derece iyiydi. Hiç kuşkusuz iyi olduğunda Hollandalı Kerem’i çok daha iyi bir oyuncu yapıyor. Ancak bunun için gereklilikler var. Dünküne benzer bir orta saha merkezi performansı mesela. Pulgar – Berkan -Halil üçlüsü genişleyip daralmaları çok iyi yaptılar ve Demirspor’u iyi karşıladılar. Ancak bundan daha önemlisi hücum genişliğini doğru paslarla sağlamaları oldu. Böyle olunca herkes bu merkeze eklemlenebiliyor ve daha kısa metrajda daha iyi işler yapabiliyorlar. Babel de bu isimlerden. Yani genel olarak kompakt ve iyi bir takım vardı. Kanalları iyi tıkayıp iyi hücum ettiler. Tabii Vargas-Yunus bağlantısı dışında.

PIRILTI…
Oyunun Vargas’a dönmesini genel olarak engellediler. Ama kaçak olduğunda da kesin bir şekilde problem çıktı. Tabii Balotelli’ye de bir parantez açmak lazım. İlk yarıda golün hemen ardından direkte patlayan şutu gol olsa tribünde ev sahibi takımda bir moral çöküntü yaşatabilirdi. Attığı serbest vuruş golü ise pırıltılı. Assombalonga oyuna girince hem markajdan çıktı ve hem pasörlüğü daha işe yarar oldu. Önde baskı da Galatasaray’ın oyununu etkiledi. Maçın başından beri Montella’nın istediği savunma arkasına atılan uzun toplar takım mesafesini uzattı. Ancak kesin bir üstünlük sağladıkları söylenmez. Kerem ve Gomis’in uyumu özeldi. Ama en önemlisi orta saha üçlüsünün 70 dakikalık başarılı oyunu.

 

UMUT EKEN: TORRENT DERS ÇALIŞMIŞ / FANATİK
İnancım o ki Torrent, Adana’daki maçın kasedini izlemiş. Her ne kadar Montella’nın ekibi son haftalarda dip yapmış olsa da İspanyol hoca, tehdidin adresini belirlemiş. Vargas’ın Yunus’a çapraz, Balotelli’ye savumma arkası pasları..

Adana’da böyle bir kabus gecesi yaşandığını anlamış Torrent. Haliyle, çok da tedirgin çıktığı Aslantepe’de önce tedbiri almış. Özellikle merkez kurgusuyla. Pulgar ve Berkan, Vargas içeri dönüp kafasını kaldırdığında görüş açısını -benzetme yaparak söylüyorum- kapatmayı başardılar.

Vargas, Yunus ve haliyle Adana Demir 1.5 ay önceki standartlarının çok altında kalınca Galatasaray için cesaretli bir ortam varoldu.

HALİL’İN KATKISI
Elbette sadece mental bir başkaldırı ile bu üretkenliği açıklamak mümkün değil. En önemli faktör merkez üçlünün en ucunda Halil’in oluşuydu. Bu sezon haksız yere çok kenarda kaldığını düşünüyorum. Halil’in hücumun kalbinde hem bir pas opsiyonu yaratması hem servis yapması hem de tehditkar şekilde ceza alanına girişleri.

Adana Demirspor’un bu kadar geride kalışının sebebi de oydu. Hücumdaki bu opsiyon, Gomis’e bir konfor alanı yaratmakla kalmadı, Adana Demir savunması düzensiz yakalandığında Kerem’in mumla aradığı alanları yarattı. Diğer yandan Babel’in çoğu isabetsiz olsa da sık orta yapması, Berkan’ın bir şutör olarak Adana savunmasını tedirgin edişi istatistikler arasındaki uçurumu yarattı. Haliyle skor da Galatasaray lehine gelişti.