Sosyal Medyada Hazırlanan Fiyat Değişimleri Seçim Afişine Uyarlanınca Gündem Oldu

Ekonomide neler olduğunu anlatmamıza gerek olduğunu pek zannetmiyoruz malum herkes yaşadığını biliyor. Türkiye’ye mahsus sorunlarla son yıllarda Z kuşağı da tanışırken, bunların içinde deprem ve ekonomi gündemimizin ana manşetinde yer alıyor. Bir de 14 Mayıs’ta yapılması planlanan nur topu gibi bir seçimimiz var. Ekonomik olarak seçim öncesi afişlere ya da vaatlere benzer görseller hazırlayan hesap ise sosyal medyada gündem oldu.

Her şey bu görselle başladı. Kıymanın kilosu geçen yıl bu günlerde Et ve Süt Kurumu’nda zamlanarak 56 liradan 83 liraya çıkmıştı.

Geçen hafta özellikle gündem olan kıyma fiyatı herkesin dikkatini çekerken, gerek ekonomi gerek de deprem felaketleriyle sarsılan bölgenin tarım ve hayvancılığının etkilenmesi, zaten uzun süredir sorunlu olan sektörlerin bir da hastalıkla sarsılması, önümüzdeki hafta başlayacak Ramazan öncesinde et ve süt fiyatlarının durulmayacağını gösteriyor.

Görsel iletişim tasarımcısı, “mahirgra” hesabının başlattığı akıma katılanlar dikkat çekti. Pedlerin geçen yıldan bu yana yükselişi ayrı bir sorun oluşturuyor.

96’lısını bulduğumuz pedin güncel fiyatı 209,99 olurken, geçen yıl bugün 163,99 olan fiyatlar dikkat çekiyor.

Tuvalet kâğıtlarındaki yükselişte pandemide rafların boşalmasıyla başlamıştı ancak son 1,5 yılda hızlandı.

40’lı paketler 185 TL’nin genelde üstünde fiyatlanırken, tuvalet kağıdının 1 yıllık değişimine baktığımızda geçen yıl 118 TL olduğunu görüyoruz.

Şeker fabrikaları özelleştirmesiyle de çok gündeme gelen şeker fiyatları, bir yandan da tarım politikalarındaki sorunları göze sokuyor.

50 kiloluk bir şeker çuvalının 1.500 TL’ye varan fiyatı geçen yıl, bu zamanlar 450 liralara ardından da 800 liralara çıktığı görülmüştü.

Temel ihtiyaç malzemelerinden bebek bezi fiyatları da ped ve tuvalet kağıtlarıyla paralel yükselmişti. Geçen yıldan bu yana yükselişin yüzde 100’ün üzerinde olduğunu biliyoruz.

Deprem gerçeğiyle yüzleştiğimiz bu günlerde uyku sorunlar yaşanmasına neden olan dayanıksız binalar, son yıllarda fahiş fiyatlarıyla da temel bir insani sorunu barınmayı etkiliyor.

Sahibinden Emlak Endeksinde İstanbul’da ev fiyatları ortalaması Şubat 2023’te 3 milyonun üzerinde görülürken, 2+1 evlerde bu ortalama 2 milyon 285 bin 712 TL olarak görülüyor. Son 1 yılda artış oranı yüzde 137 olurken, aslen son 2 yıl dikkat çekiyor: Yüzde 453! 

Merkez Bankası konut fiyat endeksinde de durum son 1 yılda Türkiye’de yüzde 167,8 olarak görülüyor.

Süt fiyatları da etle birlikte sorun olmaya devam ediyor: 1 litre süt marketlerde 28 TL’ye satılıyor. Geçen yıl bugünlerde 11-13 TL bandında satılıyordu.

İstanbul’da 2020 yılında 1,50 TL’den 2 TL’ye çıkan simit fiyatları, günümüz itibarıyla 7,5 TL’ye varan fiyatlarda satılıyor.

Geçen yıl 25 TL seviyesinde olan 30’lu koli yumurta fiyatlarının bu yıl 70 TL’nin üzerinde olduğu görülüyor.

Deprem felaketlerinin ilk günlerinde Kızılay’ın Ahbap’a sattığı çadırlarla gündeme gelmesi de gözden kaçmıyor.

2022 Mart ayında benzin fiyatları aslında 20 TL’ye dayanmıştı. 2021 Ekim’de başlayan kur atakları ve arından 2022 Şubat sonundaki Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle mart ayında fiyatlar yükselmişti. Bu yüzde 2021 Mart benzin fiyatlarına baktık: 7,23 TL. “Başka sorumuz yok” demek isterdik.

Zeytinyağı! Zeytinliklerin korunmak için yıllarca mücadele verilmesi sadece fiyat bazlı değildi ama yine de belli kesimlerce hor görüldü. Diğer yandan da Akdeniz diyeti tavsiye edildi. Pandemi zeytinleri, savaş da yağ fiyatlarını etkileyince bunda zeytinyağı da nasibini aldı.

5 litre henüz 1.000 TL olmasa da, belki de bizim yediklerimiz sahte yağ olabilir, 500-600 TL bandında olduğu görülüyor. Bu fiyatlar ise geçen yıl 250-300 TL bandıydı, 2021 yılı başlarında da 5 LT’lik yağ tenekesi 120-150 TL’den karşılık bulabiliyordu.

Bir ara Gripin de gündem olmuştu, o halde Aspirin’in neyi eksik değil mi? Euro kuruyla hesaplanan ilaçlarda tek sorun fiyat olmazken, bazı ilaçların uzun zamandır piyasada bulunmalarının da zorlaştığı biliniyor. Geçen yıl başlarında 13 TL seviyelerinde olan aspirin günümüzde 43 TL’nin üzerinde.

Bazı kullanıcılarınsa parayla işi olmadığı, gözlerdeki ışıltının sürdüğü görüldü. “Nereden, nereye” gelmişiz bu görsellerle anlatmışlar.

“Yaparsa AK Parti yapar” ya da “durmak yok yola devam” dediğiniz, başka neler “hayaldi, gerçek oldu?” Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir