Otel yatırımlarında artış!

Pandemi nedeniyle 2020-2021 yıllarında tarihinin en berbat devrini yaşayan konaklama kesiminde, bu yılın başından itibaren başlayan canlanmayla birlikte yatırımlar tekrar yükselişe geçti.

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ‘Yatırım Teşvik Belgeleri’ datalarından hareketle hazırladığı Ocak-Haziran 2022 periyodunu kapsayan yatırım raporuna nazaran, birinci 6 ayda toplam teşvik pahası 7 milyar 553 milyon TL olan toplam 14 bin 413 yataklı 75 otel projesi için teşvik başvurusu yapıldı.

İlk yarıda teşvik dokümanı müracaatlarının mali meblağı bir evvelki yılın birebir devrine nazaran göre yüzde 640 artarken, proje sayısı yüzde 39, yatak kapasitesi yüzde 76 artış gösterdi.

2021 yılı birinci 6 ayında toplam 8 bin 200 yatak kapasiteli 54 otel projesi için 1 milyar 21 milyon TL, pandemi öncesi yıl olan 2019 yılının birinci 6 ayında ise 12 bin 500 yataklı 55 proje için 1 milyar 683 milyon TL’lik teşvik başvurusu yapılmıştı.

YATIRIMLAR EN ÇOK İSTANBUL VE MUĞLA’DA

TÜROB’un raporuna nazaran, birinci 6 ayda 30 vilayette yeni projeler planlandı. Yeni yatırımlarda İstanbul ve Muğla 9’ar projeyle birinci 2 sırayı alırken, Antalya 8 proje ile üçüncü oldu.

Çanakkale 6, İzmir 4 yatırım ile dördüncü ve beşinci sırayı aldı. Kars, Edirne, Nevşehir ve Ankara 3’er, Aydın 2 projeyle birinci 10’da yer aldı.

Pandemi öncesinde Karadeniz’de yaşanan yatırım furyasının yavaşlaması dikkat çekerken, Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu vilayetlerinde de yatırımlar yavaşladı.

2022 yılının birinci 6 ayında teşvik evrakı alan oteller içerisinde kapasite bakımından 11 otelde 5 bin 702 yatak ile 5 yıldızlı oteller birinci sırada yer aldı. Otel sayısında ise en fazla müracaat 26 proje ile 3 yıldızlı oteller için oldu.

‘ANADOLU’YA YATIRIM İÇİN TEŞVİK VERİLMELİ’

Yatırımlarla ilgili bir kıymetlendirme yapan TÜROB Lideri Müberra Eresin, “Bu yılın birinci yarısına baktığımızda da otel yatırımlarında önemli bir geri dönüşün başladığını görüyoruz. Kesimde yapılan yatırımları olumlu değerlendirmekle birlikte Antalya ve İstanbul üzere turizm merkezlerinin hâlâ en fazla yatırım talebi alan yerler olması aslında çok tercih ettiğimiz bir durum değil. Turizmin sürdürülebilirliği açısından yatırımların tüm Anadolu’ya yayılması gerektiği görüşümüzü sürdürüyoruz ve bu bahiste gerekirse Anadolu’da yapılan yatırımlar için daha da fazla, ekstra teşvikler verilmesi gerektiği inancındayız” dedi.

Söz konusu teşviklere, yeni yatırımlar için Anadolu’da, yenileme ve renovasyon için ise İstanbul ve Antalya üzere vilayetlerde gereksinim olduğunu kaydeden Eresin, “Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Bursa, Denizli, Erzincan, Hatay, İzmir, Kars, Mersin, Muğla, Niğde, Ordu, Trabzon, Yalova ve Nevşehir vilayetlerinde bulunan toplam 50 kamu taşınmazının bu yıl içerisinde ‘Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik’ kararlarına uygun olarak girişimcilere tahsis edilmesi ile turizm yatırımlarının değerli oranda artmasını bekliyoruz” sözlerini kullandı.