Önemli Haber: Türk Kripto Para Yasası İçin Tarih Kondu!

Türkiye, kripto para birimleri açısından oldukça popüler bir ülke. Birçok yatırımcının kripto para alanına da girdiği bilinmekte. Ancak düzenleme açısından eksiklik olduğu düşünülmekte. 2021’in sonundaki yaygın tartışmalara rağmen süreç önemli ölçüde ertelendi. Zira ülkemiz seçim gibi gelişmelerle meşguldü. Bununla birlikte, uzun zamandır beklenen kripto para yasasının nihayet ufukta olabileceğini düşünenler var. İşte detaylar…

Kripto para piyasası için Türkiye nasıl bir yol haritası izleyebilir?

Yakın zamanda yapılan bir Twitter Space yayınında Türkiye’deki kripto düzenlemesi hakkında konuşuldu. Kripto para topluluğunun önde gelen isimlerinden Efe Bulduk durum hakkında bir güncelleme yaptı. Bulduk, kripto düzenlemesinin bir süredir durgunluk içinde görünmesine rağmen önemli ilerleme kaydedildiğini açıkladı. Ayrıca, iki yıl daha sonra, yakında kriptolarla ilgili net bir kurallar ve düzenlemeler setine tanık olabileceğimizi de sözlerine ekledi. Bulduk, yaptığı açıklamada, yasanın potansiyel olarak yılın önümüzdeki çeyreğinde, yani Eylül-Ekim aylarında yayınlanabileceğine olan güvenini dile getirdi.

https://twitter.com/TheBullduck/status/1666523349474852865

Dinleyicileri, yaklaşan mevzuatın önemini vurgulayarak çok dikkatli olmaya teşvik etti. Bulduk, dinleyicilere Eylül ve Ekim aylarında yaşananlara benzer beklenmedik aksilikler olmadığı takdirde yasanın gerçekten de açıklanacağına dair güvence verdi. Bu mevzuatın yürürlüğe girmesinin kripto para birimlerini çevreleyen mevcut gri alanları ortadan kaldıracağını ve hem yatırımcılar hem de sektör oyuncuları için çok ihtiyaç duyulan netliği sağlayacağını umduğunu ifade etti. Bulduk ayrıca büyük projelerden yasanın gidişatı hakkında sık sık telefon aldığını da belirtti.

Türkiye’nin hala şansı var

Bulduk’un sözlerine ek olarak Burak Ünsal da kriptoların Türkiye için taşıdığı muazzam potansiyele dikkat çekerek bunu göz ardı edilmemesi gereken devrim niteliğinde bir fırsat olarak nitelendirdi. Twitter Space yayını sırasında Ünsal ve Bulduk, Dubai gibi çeşitli bölgelerde gözlemlenen kripto dostu girişimler hakkında bir tartışmaya girdiler. Türkiye’nin bu teknolojik devrimi kucaklamak için hala bir şansı olduğunu vurguladılar.

Bulduk, bir önceki yılın Ekim ayında düzenlenen ve bu teknolojinin anlaşılması ve öneminin açıkça görüldüğü Blockchain İstanbul etkinliğine atıfta bulundu. Bulduk ayrıca Türk devletinin kripto para düzenlemeleri konusunda iki gruba ayrılmış göründüğüne dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığı Dönüşüm Ofisi’nin de dahil olduğu bir grup, kripto para birimleri ve Blockchain teknolojisinin benimsenmesini destekliyor. Diğer grup ise, genellikle bankacılık düzenlemelerine yansıyan daha korumacı bir duruşa yöneliyor. Bulduk, Türkiye’deki kripto para faaliyetlerinin kayda değer hacmine dikkat çekerek, piyasanın büyümesini ve istikrarını sağlamak için net düzenlemelere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Kripto para topluluğu önümüzdeki mevzuatı merakla beklerken, uzmanlar ve meraklılar Türkiye ekonomisinin iyi bir geleceğe sahip olması için bu teknolojiyi benimsemenin önemini vurguluyor. Kripto yasasının yakında çıkması, şeffaflığın, yatırımcı güveninin ve ülkedeki kripto ekosisteminin genel gelişiminin artması için umut veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx