Jens Stoltenberg: Tarihi kararlar alacağız

NATO Başkanlar Doruğu bugün başlıyor…

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Doruğu’nun açılış oturumu öncesinde gazetecilere açıklama yaptı.

“Tarihi kararlar alacağız”

“Bugün tarihi kararlar alacağız.” diyen Stoltenberg, son olarak 2010’daki Lizbon Doruğu’nda kabul edilen Stratejik Konsept dokümanının değişeceğini bildirdi.

Stoltenberg, o zamanki dokümanda Çin’den tek sözle bahsedilmediğini, Rusya’nın stratejik ortak olarak görüldüğünü hatırlatarak, bugünkü evrakta Rusya’nın NATO’nun güvenliğine direkt tehdit ve Çin’in NATO pahaları ve çıkarları karşısında sınama oluşturduğunun görüleceğini belirtti.

Caydırıcılık ve savunmanın kuvvetlendirileceğini kaydeden Stoltenberg, daha fazla yüksek hazırlıklı kuvvet ve muharip formasyonda birlik ile evvelce konuşlandırılmış askeri gereçlerin hazırlanacağını hatırlattı.

300 bin askerden oluşan yüksek hazırlıklı kuvvet

Stoltenberg, 300 bin askerden oluşacağı açıklanan yüksek hazırlıklı kuvvetin gelecek yıl hazır olmasını beklediklerini, bu birliklerin kendi ülkelerinde hazır formda tutulacağını, masrafların ise farklı müttefik ülkelerce finanse edileceğini bildirdi.

İsveç ve Finlandiya’ya davet kararı

Stoltenberg ayrıyeten Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından dün imzalanan üçlü muhtıranın akabinde İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğe davet edilmesi konusunda bugün karar alınacağını söyledi.

İki ülkenin 18 Mayıs’taki üyelik müracaatlarının akabinde haftalar içinde üyeliğe davet edilmesinin eşi görülmemiş biçimde çabuk bir süreç olduğunu vurgulayan Stoltenberg, iki ülkenin üyelik sürecinde 30 NATO müttefiki ülkenin meclislerinin de onayına muhtaçlık bulunduğunu, onay süreçlerinin ne kadar süreceği konusunda bir öngörü yapamayacağını söz etti.

Stoltenberg, bugün NATO Tepesi’nde ayrıyeten Ukrayna’nın askeri muhtaçlıkları konusunda kapsamlı takviye paketi üzerinde uzlaşı sağlanacağını, yük paylaşımı, iklim değişikliği ve siber güvenlik üzere birçok bahiste görüşmeler yapılacağını ve kararlar alınacağını kaydetti.