Halkbank’tan Bayan Teşebbüsçü Dayanak Paketi ile 132 bin bayan girişimciye 15,1 milyar TL takviye

Halkbank’ın bayan girişimcilerle bir ortaya gelmek ve onlara yeni iş alanlarındaki fırsatları tanıtmak üzere hayata geçirdiği Üreten Bayanlar Buluşmaları, Rize’de devam etti. Türkiye’deki tüm teşebbüsçü ve teşebbüsçü adaylarını, bayanları, bayan kooperatiflerini mahallî iş insanlarını ve gençleri bir ortaya getirmeyi hedefleyen aktiflik Halkbank’ın dijital platformu üzerinden canlı olarak da yayınlandı. Genç Teşebbüsçü Dayanak Paketi’nden faydalanan teşebbüsçü bayanlara üretkenliklerini desteklemek hedefiyle kredilerinin sembolik olarak takdim edildiği buluşmada, “Marka Kooperatifler” ve “İlham Veren Kadınlar” panelleri düzenlendi.

Kadın girişimcileri dinlemeyi, talep ve gereksinimlerini anlamayı ve kendi tahlil tekliflerini paylaşmayı hedeflediklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şunları söyledi:

“Sahada olmak, müşterilerimize yakınlık, samimiyet ve sıcaklık her vakit önceliğimiz olmuştur.  Bugün bizleri bir ortaya getiren aktiflik dizisine, geçtiğimiz yıl Dünya Bayanlar Günü’nde duyurduğumuz ve bayan girişimcilere uygun şartlarda finansman sağlamayı hedeflediğimiz Bayan Teşebbüsçü Kredi Dayanak Paketimiz vesile oldu. Kadınları iş ömrüne iştirak konusunda teşvik etmek, onları birer teşebbüsçü olarak hayallerine koşarken desteklemek emeliyle çıktığımız bu yolda, çok kısa müddet içinde büyük aralık kat ettik. Türkiye genelinde 132 bine yakın bayan girişimciye takviyemizi ulaştırdık. . Tüm bu süreçler sonucunda 15,1 milyar TL’yi hayırlara vesile olacağına inandığımız teşebbüsler için kredi olarak kullandırdık. Bu çalışmaların meyvelerini daima birlikte toplayacağımıza ve ülkemiz insanlarının ömürlerine bedel katacak teşebbüsler kazandıracağımıza inanıyorum.” 

“Doğu Karadeniz’de 6 bine yakın bayan girişimciye 606 milyon TL kredi kullandırdık”

Halkbank’ın Doğu Karadeniz bölgesinde 52 şubeyle faaliyet gösterdiği ve toplam 737 kişiyi istihdam ettiği bilgilerini veren Arslan şunları tabir etti:

“Bölge’nin ekonomik gelişimine büyük kıymet veren bankamız, bu bölgede toplumsal ömrü çok düzgün tanıyan gruplarla çalışmaktadır. Bölgedeki işletmelere özel tahliller geliştiren saha arkadaşlarımız, ekonomik canlılığı devam ettirmek üzere esnaf ve KOBİ’lerin finansal gereksinimlerine uygun şartlarda tahlil sağlayabilmek için canla başla çalışmaktadır. Karadeniz bölgesinde ağır çalıştığımız alanlardan biri de bayan girişimcilerdir. Bugüne kadar yürüttüğümüz çalışmaların sonucunda, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 6 bine yakın bayan teşebbüsçü, verdiğimiz dayanaklardan yararlanmıştır. Hayallerine ortak olmaktan büyük memnunluk duyduğumuz bu girişimcilerin toplam kredi hacmi de 606 milyon TL’yi aşmıştır.”

Arslan, verdikleri kredilerin hangi süreçlerde kullanıldığına, işletmenin ve Türkiye iktisadının büyümesine ne üzere katkılar sağladığına çok değer verdiklerini belirterek şunları söyledi:

“Bu hususta yaptığımız çalışmalarda; sağladığımız kredilerin öncelikli olarak işletme borçlarını ödemede kullanıldığını görüyoruz. Bu datanın, bankamızın çalışmalarının ülkemizde çarkların dönmeye devam etmesi ve her türlü ekonomik şartta istihdamın sürmesi bakımından değerini bir sefer daha ortaya koyduğuna inanıyoruz. Bunun yanında üretim kapasitesi artırma, yeni ekipman yatırımı ve eser geliştirme üzere işletmelerin katma kıymet üretimini destekleyen alanlarda da bir ağırlaşma olmasından mutluyuz. Başlangıç sermayesi olarak bu dayanağı kullanan tüm girişimcilere de yollarının açık olmasını diliyoruz.” 

Arslan, bayan girişimciliğine katkı sağlayacağına inandıkları bir eserinin de Paraf Üreten Bayan Kredi Kartı olduğunu söz ederek, “Bu eseri, 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde birinci defa tanıttık. Kısa müddet içinde de büyük talep aldık. Paraf Üreten Bayan Kredi Kartımız ile bayan girişimcilere fiyatsız, faizsiz 5 taksit imkânı sunuyoruz. Kadın girişimcilere özel kredi kartımızın sağladığı avantajları özel günlerde ek paraf para ile genişletmeyi hedefliyoruz.” dedi.

“Kooperatiflerde markalaşmanın ön planda olması gerektiğine inanıyoruz”

Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki bayan kooperatiflerine yönelik bir saha çalışmasını gerçekleştirdiklerini ve bu çalışmalardaki gözlemlerimizden yola çıkarak Bayan Kooperatifleri Dayanak Paketi’ni hayata geçirdiklerini belirten Arslan şunları söyledi:

“Kooperatiflerde markalaşmanın ön planda olması gerektiğine inanarak bu yılki buluşmalarımızda kooperatif temsilcilerimiz ile bir ortaya geliyor; onlarla markalaşma, pazarlama ve toplumsal medya hususlarında eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz. Etkinliklerimizde kooperatiflerimiz, stantlarını açarak el emeği eserlerini iştirakçilere sergileme fırsatı bulmaktadır. Kooperatiflere çıktıkları bu yolda muvaffakiyetler dilerim. İş ömrüne katılan bayanların, günlük maharetleri kadar teoride bilgi sahibi olmaları da bizim için çok kıymetlidir. Bu nedenle bayan girişimcilerin eğitim gereksinimlerini karşılamak ve her an bilgiye ulaşabilmeleri hedefiyle Üreten Bayanlar Akademisi’ni hayata geçirdik. Online ulaşılabilen Üreten Bayanlar Akademisi’nde şu an 130’dan fazla eğitim bulunmaktadır. Nakit akış idaresinden satış-pazarlama tekniklerine, marka idaresinden dijitalleşme ve e-ticaret uygulamalarına dek girişimcilerin muhtaçlık duyabileceği tüm bahislere yer verilmektedir.”

Halkbank’tan teşebbüsçü gençlere azami 350 bin TL’ye kadar genç teşebbüsçü kredisi

Halkbank bayanlara yönelik bu çalışmaların yanında, geleceğe ışık olan tüm gençlerin iş hayatında var olmaları ve varlıklarını sürdürebilmeleri emeliyle da takviyeler veriyor. Üniversite mezunu, mezun olduğu kısımla ilgili rastgele bir iş deneyimi olmayan ve bu alanda kendi işini kurmak isteyen yahut kendi işini kurmuş olan gençlerimizin desteklenmesini hedefleyen banka, 35 yaşını aşmamış girişimcilere yönelik genç teşebbüsçü kredisini, azami 350 bin TL limitle ve 60 aya varan vade fırsatıyla sunuyor.

“Marka Kooperatifler” ve “İlham Veren Kadınlar” panelleri ile örnek muvaffakiyet kıssaları paylaşıldı

Halkbank Üreten Bayanlar Rize Buluşması’nda “Marka Kooperatifler” ve “İlham Veren Kadınlar” panelleri düzenlendi. Ebru Erke moderatörlüğünde gerçekleşen “Marka Kooperatifler” panelinde, muvaffakiyet elde etmiş bayan kooperatiflerinin temsilcileri tecrübelerini aktardı. Ordu Bayan Emeği Bayan Teşebbüsü Üretimi ve İşletme Kooperatifi İdare Konseyi Lideri Nurcan Kocamanoğlu, Hopa Bayan Teşebbüsü ve İşletme Kooperatifi İdare Şurası Lideri Neziha Topaloğlu ve Bayanlar Dokuyor Bayan Teşebbüsü Üretim ve İşletme Kooperatifi İdare Heyeti Lideri Sibel Toy panelin konuşmacıları ortasında yer aldılar.

Zeynep Türkoğlu moderatörlüğünde düzenlenen “İlham Veren Kadınlar” paneline ise; Doğuş Çay İdare Heyeti Üyesi Mükemmel Karakan Batallı, TT Farm İdare Şurası Lideri Elif Çakıroğlu ve Kral Pestil Köme İdare Şurası Lideri Nurcan Özdemir konuşmacı olarak katıldı.