Fransa basını: Iraklı Kürtler Türkiye’deki seçimleri gergin bir şekilde izliyor

Türkiye’deki Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine üç günden az bir süre kaldı. Seçimler yaklaşırken dünya basını da seçim sürecini ve olası sonuçlarını farklı açılardan ele alan haber ve analizler yayınlamayı sürdürüyor.

Fransa’nın Agence France-Presse (AFP) haber ajansı, “Iraklı Kürtler, Türkiye’deki seçim yarışını gergin bir şekilde izliyor” başlığıyla Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) yaptığı analizde, “Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken, Iraklı Kürtler Recep Tayyip Erdoğan için şimdiye kadarki en sıkı seçim mücadelesi olan ve bölgeleri için önemli güvenlik ve ekonomik sonuçları olacak seçimleri yakından takip ediyor” diye yazdı.

‘STRATEJİK ORTAKLIKLARINI KORUMAK İSTEYECEKLERDİR’

Irak’taki pek çok Kürdün Türkiye’deki Kürtlerle duygudaşlık ettiğini kaydeden AFP, “Ama uzun zamandır Türkiye’den geçen boru hattıyla ihraç edilen hayati öneme sahip petrolleriyle, kendi bölgeleri de iş için büyük komşularına bağlı” dedi.

Erbil’deki siyasi liderlerin seçimlerle ilgili resmi bir yorumda bulunmadığını aktaran AFP, “Analistlere göre, Türkiye’deki Cumhurbaşkanı seçiminin sonucu ne olursa olsun Irak’ın Kürt bölgesi, stratejik ortaklıklarını korumak için Ankara’ya bakacak” ifadelerini kullandı.

‘DİPLOMASİ DÜNYASI BİLİNMEZLİKTEN NEFRET EDER’

Irak Araştırmaları Fransiz Merkezi Direktörü Adel Bakawan da “Medya, siyaset sahnesi, herkes Türkiye’deki seçimlerle bir hayli meşgul” gözlemini paylaştı. IKBY’deki liderlerin Erdoğan ile ilişkiler kurduğunu aktaran Bakawan, “Eğer Cumhurbaşkanı değişirse, tüm Erbil-Ankara ilişkisi de değişir… Diplomasi dünyası bilinmezlikten nefret eder” dedi.

IKBY hükümetinin Türkiye ‘rutin olarak topraklarını bombalayıp sivil can kayıpları ve yaralanmalara sebep olsa da Ankara’ya nadiren tepki gösterdiğini’ yazan AFP, “Erbil, bunun yerine, kamuoyu önündeki tepkisini, Irak’ın egemenliğini ihlal eden eylemleri ve toplum üzerindeki etkilerini kınayan basın açıklamaları ile sınırlı tutuyor” gözlemini paylaştı.

‘BU SEFER SÖZLERİNİ TUTACAKLARINI UMALIM’

AFP’ye konuşan siyaset bilimci Botan Tahseen ise Türkiye’deki muhalefetin Orta Doğu’nun ‘siyaset, güvenlik ve ekonomi alanlarında istikrara aç olduğu bir dönemde Erdoğan’dan sonra yeni bir sayfa açmak istediğini’ söyledi. Tahseen, “Eğer Erdoğan yeniden seçilirse, Türkiye’nin komşularıyla, özellikle de Irak Kürdistanı ile ilişkilerini normalleştirmek için bir inisiyatife ihtiyacı olacak” ifadelerini kullandı.

Irak’taki Kürtler için ‘etnik dayanışma kavramlarının ve Türkiye’deki Kürtlere yönelik ayrımcılığın bitmesine yönelik umutların ihtiyat ile iç içe olduğunu’ aktaran AFP, haberine 60 yaşındaki üniversite çalışanı Nizar Soltan’ın sözleriyle son verdi. Soltan, şöyle konuştu:

“Bir sonraki Türk hükümetinin Kürtler ile diyalog masasına oturmasını umuyoruz. Onlarca kez Kürtleri kandırıp kendi amaçları için kullandılar… Bu sefer sözlerini tutacaklarını ve Kürt bölgelerinin güvenlik ve istikrara yeniden kavuşacağını umalım.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir