Arjantin enflasyon kâbusuna geri mi dönüyor?

Ülkenin istatistik kurumu son rakamları açıkladı. Euronews haberine göre; Enflasyonun Şubat ayında yüzde102,5’e ulaştığı, yani birçok tüketim malının fiyatının 2022’den bu yana iki kattan fazla arttığı kaydedildi.

Uzun yıllardır ekonomik zorluklar içinde yaşayan ülkede hükümet, gıda ve diğer ürünlerin fiyatlarını sınırlayarak fiyat artışlarını durdurmaya çalışıyor. Ancak gıda ve içecek sektörü, Ocak ayına kıyasla Şubat ayında yüzde 9,8 oranında artan fiyatlarla son zamanların en dramatik artışını gördü.

ET FİYATLARINDA 1 AYDA YÜZDE 20 ARTIŞ

Arjantin medyası bu artışın kısmen, bir ay içinde neredeyse yüzde 20 oranında artan et fiyatlarındaki keskin yükselişten kaynaklanabileceğini belirtti. Yerel haber kuruluşu Ambito da olumsuz hava koşulları, uzun süreli sıcak hava dalgası ve kuraklığın çiftlik hayvanları ve mahsulleri ciddi şekilde etkilediğini söyledi.

Öte yandan Arjantin’de yükselen enflasyonun etkileri uzun zamandır hissediliyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında protestocular artan hayat pahalılığına karşı harekete geçilmesi talebiyle sokaklara dökülmüş ve Şubat ayında Arjantin Merkez Bankası tüketici fiyatlarındaki artışa yanıt olarak yeni bir 2000 peso banknot çıkarılacağını açıklamıştı.

Aralık ayında da Uluslararası Para Fonu (IMF) 6 milyar dolarlık bir kurtarma paketini daha onayladı. Bu, toplam 44 milyar dolara ulaşması beklenen 30 aylık bir programda Arjantin için yapılan son ödemeydi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir