Apple’dan iPhone kullanıcılarını sinirlendirecek karar: Reklam siyaseti genişliyor

Apple’dan iPhone aygıtlar için reklamları genişletme kararı aldı. Apple’ın mevcut reklam çalışmaları, iPhone, iPad ve Mac’teki uygulama mağazası App Store’un beraberinde News ve Stocks (Borsa) uygulamalarının içindeki manzaralı reklamlardan oluşuyor.

App Store’da ayrıyeten Google gibisi arama ağı reklamları da bulunuyor. Apple yakın vakitte Major League Baseball ile yaptığı “Friday Night Baseball” mutabakatı nedeniyle TV+’ın içine de reklam koydu.

BU KARAR IPHONE KULLANICILARINI KIZDIRABİLİR

Şirket reklam gösterme konusunda diğer çalışmalar da yapıyor. iPhone 14 için çalışmalarını sürdüren Apple, savlara nazaran reklamları iPhone ve iPad aygıtlarının yeni alanlarına gerçek genişletmeye hazırlanıyor.

Haber Global’de yer alan habere nazaran; Apple, Haritalar’da arama ağı reklamlarını dahili olarak test etti. Bu reklamların, bir restoran, mağaza yahut yakındaki öteki işletmeler için arama yaptığınızda teklifler çıkarabileceği söylendi.

Mark Gurman, “iPhone üreticisinin sonunda arama ağı reklamlarını Haritalar’a getireceğine inanıyorum. Ayrıyeten muhtemelen onları Apple Books ve Apple Podcast’lere de ekleyecek” dedi.

REKLAM TERCİHLERİ

Gurman, Apple TV+ için de bir reklam argümanı ortaya atarak, şirketin, hem Netflix hem de Disney+’ın bu yılın sonuna kadar yapmayı planladığı daha düşük fiyatlı fakat reklamlı bir plan oluşturmayı tercih edebileceğini söyledi.

Apple, geçen eylül ayında, Meta ve Snap üzere toplumsal platformlara sahip şirketlere milyarlarca dolara mal olan kendi Uygulama Takibi Şeffaflığı (ATT) siyasetini hayata geçirmişti.

Böylece şahsileştirilmiş reklam başta olmak üzere, uygulamaların kendilerini takip etmeye müsaade verip vermediklerini kullanıcılara sormaya başlamıştı.